Kino

18. května 2009 v 11:59 | dodo |  Deníček =x
Takže dneska (18.o5.2oo9) sme byli (celá třída + další třídy) na filmu Valkýra. Mě osobně se to moc nelíbilo protože nemam ráda filmy který sou
a) s titulkama
b) se v nich zabíji atd.

Jinak sem o tom filmu něco našla tak si to můžete přečíst...

Už je to sice nějaká doba, co Tom Cruise skákal v televizi po gauči, ale tenhle exces mu cejch podivína vypálil hodně hluboko. Herecká superhvězda byla během několika dní degradována svým chováním na prvotřídního magora, z něhož si všichni dělají nepokrytě legraci. Tenhle jeho mediální průšvih hodně ovlivnil i Valkýru, která se po dlouhých porodních bolestech, přetáčkách a čachry s datem premiéry dostává i do českých kin. A ačkoliv negativní reklama v podobě Cruisových skákacích výstupů a pobouřené články o tom, že hlavní hvězda ve filmu provolává slávu Adolfu Hitlerovi, filmu rozhodně dobrou službu neudělaly, byla by zatraceně velká chyba nechat se tím vším přesvědčit, že Valkýra je špatný film. On totiž není. Ani trochu.
Příběh o skupině vojáků, kteří se rozhodli během druhé světové války zlikvidovat vůdce třetí říše a pokusit se z Německa zachránit to, co zbylo, nejspíš do jisté míry zná každý. Zabít Adolfa Hitlera se Clausi von Stauffenbergovi nepodařilo, to vědí všichni, kdo v hodinách dějepisu na základní škole nehráli piškvorky a dávali alespoň malinko pozor. Valkýra tedy pracuje s příběhem, který nemůže ničím překvapit, protože každý, kdo vejde do sálu, už dávno před úvodními titulky bude vědět, jak to celé dopadne. Režisér oscarových Obvyklých podezřelých a prvních dvou X-Menů Bryan Singer ale i tentokrát dokazuje, že Hollywood v něm má vypravěče, jakých je opravdu jen velmi málo.
Valkýra totiž není rekonstrukcí, jež se od televizních filmů na podobné téma liší jen hereckými hvězdami a trošku vyšším rozpočtem. Singer a scénárista Christopher McQuarrie se rozhodli nenatočit historické drama s oscarovými ambicemi (a že by to s někým jiným za kamerou šlo prakticky úplně samo), ale poctivý a od začátku do konce napínavý thriller. Postavy jsou možná trošku plošší než by člověk čekal, avšak rozdělení na hodné a zlé Němce v tomhle případě stačí. Vše, co potřebujete o hrdinech vědět, se dozvíte a nikdo se tu nezdržuje hlubokými analýzami charakterů a zbytečnými debatami. Pro někoho může být možná Singerův přístup a zdůraznění divácké atraktivity příběhu na úkor akademické uměleckosti problém, ale čím dřív přistoupíte na hru a přijmete fakt, že Valkýra chce u diváka především vyvolat mrazení v zádech, tím dříve budete spokojeni.
Pokud však režisér v něčem vyloženě exceluje, je to výběr herců. Současný film by asi jen těžko hledal někoho, kdo by měl při castingu tak šťastnou ruku. Singerovi můžeme být vděční za to, že z málo známého Kevina Spaceyho udělal hvězdu a že v Austrálii vyhrabal Hugha Jackmana. Ve Valkýře ale odvedl snad ještě lepší práci a sehnal dohromady herce, které by byla radost sledovat, i kdyby točili u Martina Kotíka. Kenneth Branagh i na malém prostoru ukazuje, že jeho talent nezná hranic a ani ostatní se nenechali zahanbit. Stačí pár vteřin a člověk hned u každého ví, na čem je. Zbabělý generál Bill Nighty, cynický kariérista Tom Wilkinson, charismatický Terence Stamp a překvapivě velmi dobrý britský komik Eddie Izzard. Jako jednotlivci jsou skvělí, avšak ve společných scénách doslova září. To, co Singer dokáže z herců dostat, se jen tak nevidí a například setkání s Adolfem Hitlerem a jeho nejvěrnějšími kolegy je díky výkonům všech zúčastněných natolik působivé, že se toho malého človíčka s knírkem budete doopravdy bát.
Bohužel jednu věci si scénárista a režisér pohlídat nedokázali a tou je Tom Cruise. Svého producenta a hlavní hvězdu asi příliš buzerovat nemůžete, ale od začátku je tady evidentní, že Cruise nestíhá. Ne že by jeho hlavní hrdina byl špatný, na svoje zkušenější kolegy však očividně nemá. Branagh, Nighy a Wilkinson jsou zkrátka o několik řádů lepší herci než on a je to hodně a bohužel i často vidět. Páska přes oko sice dělá hodně, bohužel i přesto člověk pořád vidí toho chlapíka z Top Gunu a ne bezrukého a ke všemu odhodlaného atentátníka Clause von Stauffenberga. Je to velká škoda a Cruisův výkon občas i poměrně ruší a kazí atmosféru.
Celkově je však Valkýra vynikající historický thriller, který by měl potěšit každého. Bryan Singer natočil film, jenž velké téma balí do divácky atraktivního kabátu plného napětí a až na jednu výjimku skvělých hereckých výkonů. Dokážu si dost dobře představit, že v rukou jiného režïséra by tenhle příběh skončil jako tříhodinové psychologické drama, za nějž byl Sean Penn nebo Russell Crowe dostali Oscara. Singer však natočil něco, co není podbízivě akademické, ale především nesmírně zábavné.

V kostce:


Porážka třetí říše je nevyhnutelná a je jen otázkou času, kdy budou spojenecká vojska stát před Berlínem. Pokud má Německo přežít, je nutné udělat jednu jedinou věc. Zabít Adolfa Hitlera. Tom Cruise je jedinou vadou na kráse jinak velmi zábavného a napínavého thrilleru, v němž režisér Bryan Singer ukazuje, že patří mezi hollywoodskou špičku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 AndrejQa AndrejQa | Web | 18. května 2009 v 12:03 | Reagovat

já mááám ráda historický filmy,jinak hezky napsaný výklad ohledně filmu :O)papa

2 Kačík Kačík | 18. května 2009 v 12:03 | Reagovat

http://dianaholl.mybrute.com
chceš se přidat k tomuto nejlepšímu blogu světa?  Vytvoř si postavičku a pokud vyhraješ nad daným soupeřem jsi tam :-) Jak jednoduché je to tam vážně super! Váš blog bude navštěvovanější a dostanete velké publicity! Skvělé soutěže tak nečekejte a přidejte se! I tam se může vytvořit blog pro ty co nemají!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Prosím nech tu na památku koment

love-7.gif image by Saliskonota thinkheart.gif image by Saliskothblinkingmoney.gif image by SaliskoBouncing bunny17-2.gif image by Saliskothpixel_NANO_mini_Contest_entry_by_.gif image by Saliskoi_0670.gif image by Saliskothsquishy.gif image by Saliskoicon_45.gif image by Salisko1aberry.gif image by Saliskoi_0670.gif image by Saliskoloveyouuukisseslaugh-2.gif image by Saliskothwow.gif image by Salisko03.gif image by Saliskogasp.gif image by Saliskosleep-1.gif picture by sadistic_vampthawake-1.gif image by Saliskoicon_35.gif image by Saliskosuperman1aberry.gif image by Salisko1af.gif image by Saliskoi_0670.gif image by Saliskoi_0714.gif image by Salisko5-1.gif image by Salisko3285.gif image by Salisko85.gif image by Salisko19-1.gif image by Salisko90.gif image by Salisko107.gif image by Salisko133.gif image by Salisko132.gif image by Salisko112.gif image by Saliskothinkheart.gif image by Saliskocrown1.gif image by Saliskothblackstar.gif image by Saliskothblinkingmoney.gif image by Saliskothblinkinglightbulb.gif image by Saliskothawake-1.gif image by Saliskothwow.gif image by Saliskotharrows.gif image by Saliskothtelevision.gif image by Saliskothblackandwhiteenvelopewithpinkhear.gif image by Saliskothsquishy.gif image by Saliskothpixel_NANO_mini_Contest_entry_by_.gif image by SaliskoPixels692Image Hosted by ImageShack.us1aberry.gif image by Salisko
Adoptovaný pixelky:
Haňule Milka Shaun GiraffeAmykočka nebo co to jeLussy Grace